Wyposażenie
- Laserowy skaningowy mikroskop konfokalny Olympus Fluoview FV1000
Mikroskop Fluoview FV1000 na bazie zmotoryzowanego mikroskopu odwróconego IX83 firmy Olympus umożliwia obserwacje w:
- świetle przechodzącym i odbitym,
- kontraście interferencyjno-różniczkowym (Nomarskiego),
- fluorescencji w trybie konfokalnym.
Stosując mikroskop Fluoview FV1000 można rejestrować serię przekrojów optycznych na różnych głębokościach preparatu i tworzyć trójwymiarowy obraz badanej próbki. Badania z wykorzystaniem mikroskopu konfokalnego koncentrują się głównie na obrazowaniu w trzech wymiarach orientacji molekularnej ciekłych kryształów, a w szczególności chiralnych ciekłych kryształów.
- Mikroskop polaryzacyjny BX53 firmy Olympus
Mikroskop BX53 pracujący w trybie transmisyjnym, wyposażony w kamerę umożliwiającą rejestrację kolorowych obrazów, służy m.in. do:
- obserwowania przemian fazowych,
- wyznaczania temperatur przejść fazowych,
- określania i rejestrowania obrazów tekstur faz ciekłokrystalicznych.
Wyposażenie dodatkowe: istnieje możliwość dołączenia do mikroskopu polaryzacyjnego kamery i-Speed 2 firmy Olympus, przez co istnieje możliwość rejestracji obrazów mikroskopowych z prędkością 2000-3000 klatek/s.
- Spektrofotometr UV-VIS-NIR model V-670 firmy JASCO
Spektrofotometr dwuwiązkowy do zastosowań badawczych i rutynowych analiz, pracujący w zakresie długości fali od 190 do 2700 nm. Dodatkowe wyposażenie umożliwia:- badania spektroskopowe w świetle spolaryzowanym w funkcji temperatury w zakresie od 300 do 500 K,
- badania cieczy przy pomocy sondy zanurzeniowej,
- światłowodowe wyprowadzenie wiązki na zewnątrz komory pomiarowej,
- sterowanie przy użyciu uniwersalnego oprogramowania Spectra-Manager.
- Stanowisko do pomiaru dwójłomności
Pomiar anizotropii optycznej Δn odbywa się w układzie z fotoelastycznym modulatorem PEM 100 firmy Hinds zintegrowanym z mikroskopem polaryzacyjnym.
- Skaningowy kalorymetr różnicowy firmy NETZSCH DSC 200 F3 Maia®
Kalorymetr DSC łączy zalety nowoczesnej technologii i wysokiej czułości. Wykorzystując ciekły azot, temperaturowy zakres pracy wynosi od -170 do 600°C. Szybkość grzania i chłodzenia zawiera się w granicach od 0,001 do 100 K/min w zależności od temperatury.
- Szerokopasmowa spektroskopia dielektryczna (VNA) w zakresie GHz
Szerokopasmowa spektroskopia dielektryczna (VNA) w zakresie gigaherców pozwala na przeprowadzenie badań właściwości transportowych, struktury i dynamiki cieczy złożonych.
Idealnie sprawdza się w pomiarach:
- cieczy jonowych
- cieczy z rozbudowaną siecią wiązań wodorowych,
- roztworów micelarnych
- roztworów elektrolitów i polielektrolitów,
- układach mikroemulsyjnych.
- Mettler Toledo SevenExellence
Stanowisko umożliwia pomiary przewodnictwa elektrycznego cieczy w zakresie 0-500 mS/cm i w zakresie temperatur od 10 do 100oC.
- Impulsowy spektrometr NMR Ellab PS15 (15 i 25 MHz) umożliwiający pomiar czasów relaksacji magnetyzacji jądrowej oraz spektrometr NMR CWS 12 50 do pomiaru szerokości linii 1H NMR metodą fali ciągłej