Współpraca naukowa
- Institute of Physics of the Czech Academy of Sciences, Praga, Republika Czeska
- Centrum NanoBioMedyczne UAM, Poznań
- Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN, Wrocław
- Wydział inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej, Politechnika Poznańska
- Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej, Politechnika Rzeszowska
- Wydział Elektrotechniki i Automatyki, Politechnika Gdańska
- Wydział Mechaniczno-Energetyczny, Politechnika Wrocławska
- Wydział Fizyki i Astronomii, Wydział Chemii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań
- Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, Uniwersytet Śląski w Katowicach
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych, Gliwice
- Institute for Condensed Matter Physics of the Ukrainian Academy of Sciences, Lwów, Ukraina
- Institute for Problems of Materials Science Ukrainian Academy of Sciences, Kijów, Ukraina
- Department of Physics, Ben-Gurion University of the Negev, Be’er-Sheva, Izrael
- University of Rennes, Francja
- Department of Physics, Montana State University, Bozeman, Stany Zjednoczone
- Institute of Physics, Crystal Physics Division, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań, Polska
Konsorcja i sieci
Projekt NCBR-PIHe3 dotyczący opracowania przemysłowej metody wzbogacania helu 4He w izotop 3He realizowany jest w ramach Konsorcjum Naukowego ”IFM PAN – PGNiG SA Oddział w Odolanowie – PWr” zawiązanego przez Instytut Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk (IFM PAN) – lidera projektu, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA Oddział w Odolanowie (PGNiG SA Oddział w Odolanowie), które jest partnerem gospodarczym oraz Politechnikę Wrocławską (PWr), będącą partnerem naukowym. Projekt współfinansowany jest przez NCBiR w ramach programu INNOTECH, ścieżki programowej In-Tech i zakłada wykorzystanie kwantowego zjawiska nadciekłości oraz nowoczesnych filtrów entropowych złożonych z nanorurek, nanomateriałów lub nadprzewodników do procesu pozyskiwania niezwykle cennego izotopu 3He. W ramach prowadzonych prac zaprojektowano i zbudowano półprzemysłowy separator 3He, przetestowano efektywność szeregu różnych filtrów entropowych oraz dokonano szacunków opłacalności ekonomicznej procesu prowadzonego w istniejących już instalacjach produkujących ciekły hel. Strona projektu NCBR-PIHe3.
Projekt POIR.02.03.02-22-0006/15 Opracowanie kompozytowego materiału ekranującego pole elektromagnetyczne w wysokich i niskich częstotliwościach, którego beneficjentem była firma ADR System a partnerem naukowym Instytut Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk. Program realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Inteligenty Rozwój 2014-2020 Poddziałania 2.3.3 Bony na Innowacje dla MŚP. W ramach projektu opracowano technologię wytwarzania oraz zbadano właściwości nowego modyfikatora, który stanowił dodatek do już produkowanych przez firmę ADR System materiałów ekranujących stałe pola elektryczne. Uzyskano w ten sposób nowe materiały w postaci mat, folii, farb, które efektywnie ekranują stałe pole elektryczne oraz pola elektromagnetyczne wysokiej częstości (rzędu GHz), przyczyniając się do obniżenia tła promieniowania elektromagnetyczny w miejscach zamieszkania oraz pracy. Strona ADR System.
Zakład uczestniczy we współpracy z Wydziałem Politechnik Gdańskiej, której przedmiotem jest poszukiwanie nowych metod defektoskopii wysokoenergetycznych kabli przesyłowych oraz sposobów syntezy i charakteryzowania ceramik w postaci domieszkowanego tlenku cynku ZnO, które stanowią czynnik roboczy w układach ochrony sieci przesyłowych, takich jak warystory. Metodami fizycznymi badane są również procesy stażeniowe oraz procesy zachodzące pod wpływem wysokoenergetycznych przepięć w ceramice ZnO. Publikacja.