Krystaliczny porządek: o monokryształach i ich zastosowaniach
wykład popularnonaukowyMonokryształy są jedną z najważniejszych grup materiałów znanych ludzkości ze względu na ich ciągłą, jednorodną i wysoce uporządkowaną strukturę, dzięki której mają unikalne właściwości. Monokryształy znalazły szerokie zastosowanie w elektronice, optyce, i wielu innych dziedzinach. W szczególności półprzewodniki monokrystaliczne są jednym z najszerzej badanych i wykorzystywanych materiałów. Każdy procesor znajdujący się w naszych urządzeniach elektronicznych, takich jak komputer, telefon komórkowy, układy pamięci, różne czujniki, kontrolery, są wykonane z monokryształu krzemu. Jednak otrzymanie wysokiej jakości monokryształów, o stabilnej i powtarzalnej jakości, małej gęstości defektów, o różnym składzie chemicznym, oraz o ekstremalnych właściwościach, nadal jest jednym z największych wyzwań współczesnej techniki.
W trakcie wykładu udamy się w podróż do wnętrza ciał stałych, żeby poznać ich symetryczną budowę. Dowiem się jak otrzymać monokryształy oraz gdzie, poza elektroniką, możemy je zastosować.
dr inż. Karol Synoradzki
wykładowcaKarol Synoradzki pracuje jako adiunkt w Zakładzie Stopów Magnetycznych w Instytucie Fizyki Molekularnej PAN. Na co dzień prowadzi badania podstawowych właściwości fizycznych stopów i związków międzymetalicznych w bardzo niskich temperaturach. W pracy często można go spotkać na laniu ciekłego helu i azotu. W swoich badaniach określa potencjał aplikacyjny nowych materiałów pod względem konwersji energii w ramach takich zjawisk jak efekt termoelektryczny czy magnetokaloryczny. Swoją wiedzą chętnie dzieli się z innymi w ramach różnych wydarzeń popularnonaukowych. W wolnych chwilach lubi rysować i czytać.