Instytut Fizyki Molekularnej zaprasza 16 stycznia 2025 roku o godzinie 11:00 na wykład on-line z cyklu Fizyka Warta Poznania pt. Fizyk w "kropce", który wygłosi dr hab. Grzegorz Michałek.
Z radością informujemy, że dr inż. Sylwia Zięba została stypendystką prestiżowego programu Bekker NAWA. Program ten wspiera mobilność międzynarodową naukowców umożliwiając im prowadzenie badań w wiodących ośrodkach naukowych na całym świecie. Stypendium jest wyjątkową okazją do rozwoju kariery naukowej oraz nawiązania międzynarodowej współpracy badawczej. Pani dr Zięba zrealizuje swój staż podoktorski w Instytucie Fizyki Czeskiej Akademii Nauk w Pradze, gdzie podejmie się realizacji projektu pt. „Sprzężenie proton-fonon w solach imidazoliowych jako klucz do możliwości przełączania zjawisk fizycznych”.
Laureatce serdecznie gratulujemy wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów w realizacji badań!
Z ogromną przyjemnością informujemy, że w 27. edycji konkursu OPUS finansowanie NCN zdobył projekt dr. Piotra Graczyka pt. „Ładunkowe efekty magnetoelektryczne do zastosowań bezprzewodowych” (przyznane dofinansowanie: 1.549.120 zł) – czytaj więcej o projekcie.
Wniosek rozpatrywany był w panelu ST3 (Fizyka fazy skondensowanej), gdzie na 30 złożonych zgłoszeń finansowanie uzyskało 6 projektów.
W konkursie OPUS-27 finansowanie otrzymał również projekt pt. „Interakcja elastomerów magnetoreologicznych z materiałami magnetycznymi w zastosowaniach do miękkiej robotyki”, który będzie realizowany w konsorcjum z Politechniką Poznańską na Wydziale Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki (koordynator w IFM PAN: dr hab. Karol Synoradzki). Wniosek rozpatrywany był w panelu ST7 (Inżynieria systemów) – czytaj więcej o projekcie.
Naszym laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnych rezultatów oraz satysfakcji z realizacji badań.
17 października 2024 roku obchodziliśmy 100-lecie Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Uroczystość ta była wielkim świętem poznańskiego środowiska fizyków. To wyjątkowe wydarzenie zostało uświetnione obecnością pani Prezes Polskiego Towarzystwa Fizycznego - prof. dr hab. Teresy Rzący-Urban oraz wystąpieniami wybitnych naukowców powiązanych z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechniką Poznańską, Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu oraz Instytutem Fizyki Molekularnej PAN. Na obchodach nie zabrakło młodych adeptów fizyki (doktorantów, studentów, członków kół naukowych) oraz nauczycieli fizyki i licznie przybyłej młodzieży szkolnej. Ci ostatni mogli uczestniczyć w wielu ciekawych pokazach przygotowanych przez pracowników oraz doktorantów z poszczególnych ośrodków naukowych, w tym przez naukowców z IFM PAN – program pokazów.
Serdecznie dziękujemy panu Przewodniczącemu Oddziału Poznańskiego PTF - prof. IFM PAN Andrzejowi Łapińskiemu oraz całemu Komitetowi Organizacyjnemu, z panem Mikołajem Baranowskim (członkiem Zarządu OP PTF) na czele, za trud włożony w organizację uroczystości – czytaj więcej.
Laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycia i wynalazki umożliwiające uczenie maszynowe za pomocą sztucznych sieci neuronowych zostali John J. Hopfield (fizyk polskiego pochodzenia) i Geoffrey E. Hinton (informatyk) - ogłoszenie wyników.
W IFM PAN realizowany jest obecnie projekt badawczy pt. „Poszukiwanie magnesów trwałych niezawierających ciężkich pierwiastków ziem rzadkich z wykorzystaniem uczenia maszynowego”, którego kierownikiem jest dr hab. Mirosław Werwiński, prof. IFM PAN. Jedno z zadań dotyczy wykorzystania algorytmów uczenia maszynowego. Na podstawie przygotowanej bazy danych opracowany zostanie model, który posłuży do przewidywania nowych magnesów trwałych - czytaj więcej o projekcie.
27 września br. zapraszamy do Instytutu Fizyki Molekularnej PAN na kolejną edycję „Nocy Naukowców”. To wyjątkowe wydarzenie sprawia, że świat nauki staje się bliższy każdemu, kto jest ciekawy otaczającego świata i chce odkrywać jego tajemnice w inspirujący sposób. W tym roku przygotowaliśmy fascynujące pokazy, warsztaty, wykłady oraz interaktywne eksperymenty z różnych obszarów fizyki. To doskonała okazja do spotkania naukowców oraz osób, które na co dzień nie mają styczności z pracą naukową. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich, bez względu na wiek – dzieci zapraszamy pod opieką dorosłych! Ta noc będzie pełna inspiracji i odkryć!
W dniu 29 sierpnia 2024 r. w Pałacu w Jabłonnie pod Warszawą odbyło się uroczyste wręczenie nominacji nowym członkom Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk (AMU PAN). W uroczystości wziął udział nasz pracownik – dr inż. Krzysztof Ptaszyński.
Panu doktorowi z okazji powołania do AMU PAN składamy serdeczne gratulacje i życzymy owocnej pracy. Wybór dokonany przez Zgromadzenie Ogólne PAN jest dużym wyróżnieniem dotychczasowych sukcesów i osiągnięć naukowych Pana doktora.
Wśród projektów badawczych, które otrzymały finansowanie NCN w ramach konkursu OPUS-26 LAP/Weave znalazł się grant pt. „Materiały magnetoelastyczne bez pierwiastków ziem rzadkich dla efektywnej i przyjaznej dla środowiska naturalnego technologii magnetycznego chłodzenia”, którego głównym kierownikiem będzie prof. dr hab. Tomasz Toliński z naszego Instytutu. Projekt powstał w konsorcjum z Instytutem Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego Polskiej Akademii Nauk (przyznane dofinansowanie: 2.879.660 zł, w tym dla IFM PAN – 2.313.180 zł). Partnerem zagranicznym jest Centrum Superkomputerowe IT4Innovations przy VSB – Uniwersytecie Technicznym w Ostrawie w Czechach.
Wniosek był rozpatrywany w dziale ST (Nauki Ścisłe i Techniczne) w panelu ST11 (Inżynieria materiałowa), gdzie na 112 zgłoszeń finansowanie uzyskało 13 projektów.
Serdecznie gratulujemy Panu Profesorowi i całemu zespołowi uzyskania finansowania na niezwykle interesujące badania, które mają duży potencjał praktycznego zastosowania – czytaj więcej o projekcie.
Na podstawie zgłoszenia nr P.439502 Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej udzielił na rzecz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A., Instytutu Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk oraz Politechniki Wrocławskiej patentu na wynalazek pt.: „Sposób separacji cieczy albo gazu w instalacji rektyfikacyjnej, wypełnienie kolumny rektyfikacyjnej półkowej oraz zastosowanie materiałów nadprzewodnikowych”.
Ze strony naszego Instytutu współautorami patentu są: prof. dr hab. Wojciech Kempiński, prof. dr hab. Zbigniew Trybuła, dr Jakub Niechciał oraz dr Piotr Banat.
40. Warsztaty Naukowe Lato z Helem rozpoczynają się 27 czerwca w Zakładzie Fizyki Niskich Temperatur, Materiałów i Technologii Kwantowych w Odolanowie wykładem inauguracyjnym prof. dr. hab. Antoniego Wójcika i Tomasza Stankowskiego „Doświadczenia nieoczywiste”. Wykłady na Warsztatach w kolejne dni poprowadzą byli uczestnicy Warsztatów, którzy swoje życie związali z fizyką.
Zapraszamy na kanał Nauka 5.0 w serwisie YouTube, gdzie wykłady będą transmitowane na żywo.
Warsztaty zakończą się Sesją Jubileuszową „40 lat przygody z fizyką niskotemperaturową” poświęconą pamięci Profesora Jana Stankowskiego, współtwórcy Instytutu Fizyki Molekularnej PAN, Zakładu w Odolanowie i Warsztatów Naukowych Lato z Helem w 90 rocznicę urodzin i 15 śmierci. Wystąpienia zostały powierzone tym wykładowcom, którzy najczęściej przyjeżdżali do Odolanowa.
Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierali przez tyle lat organizacje Warsztatów Naukowych Lato z Helem.
Z wielką satysfakcją informujemy, że wśród laureatów konkursu SONATA-19, skierowanego do naukowców ze stopniem doktora uzyskanym do 7 lat przed rokiem złożenia wniosku grantowego, znaleźli się nasi pracownicy:
dr inż. Krzysztof Ptaszyński: „Nierównowagowe przejścia fazowe, synchronizacja i chaos w modelach termodynamicznie spójnych” (przyznane dofinansowanie: 1 201 820 zł) – czytaj więcej.
dr Krzysztof Wójcik: „Teoria kwantowej krytyczności na powierzchni” (przyznane dofinansowanie: 864 492 zł) – czytaj więcej.
Obydwa wnioski grantowe były rozpatrywane w dziale ST (Nauki Ścisłe i Techniczne) w panelu ST3 (Fizyka fazy skondensowanej), gdzie na 25 złożonych wniosków finansowanie uzyskało 5.
Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów przy realizacji projektów!
Z radością informujemy, że dr hab. Konstantin Tretiakov, prof. IFM PAN, postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej otrzymał tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki fizyczne.
Panu Profesorowi składamy serdeczne gratulacje i życzymy wielu dalszych sukcesów naukowych!
Od 16 marca do 15 czerwca 2024 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich udostępniona została Wystawa Wodorowa, której organizatorem jest nasz Instytut. To pierwsza tego typu wystawa w Polsce otwarta dla szerokiej publiczności. Celem przedsięwzięcia jest budowanie pomostu pomiędzy nauką a społeczeństwem w kontekście roli wodoru w przemyśle i gospodarce oraz podniesienie świadomości jego znaczenia w „zielonej” i zrównoważonej przyszłości. Na ponad 200 metrach kwadratowych powierzchni wystawienniczej znajduje się wiele informacji i eksponatów, dzięki którym zwiedzający wystawę mają dostęp do rzetelnej i aktualnej wiedzy oraz mogą przekonać się, dlaczego transformacja energetyczna jest tak ważna dla bezpieczeństwa naszej planety. W ramach wydarzenia utworzono także punkt informacyjno-konsultacyjny z dostępem do opinii ekspertów w dziedzinie wodoru.
W dniu 20 kwietnia w Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbędzie się konferencja „Poznań Science Slam 2024”. Wydarzenie to umożliwi pasjonatom nauk ścisłych i młodym adeptom nauki z całej Polski rozwinięcie swoich zainteresowań oraz stworzy niepowtarzalną okazję do zaprezentowania własnych badań, analiz i innowacji.
IFM PAN objął honorowy patronat nad tą wyjątkową konferencją. Zdobywca nagrody głównej będzie mógł odbyć staż naukowy w naszym Instytucie, a kolejny wybitny prelegent – w ramach nagrody specjalnej IFM PAN – będzie mógł wziąć udział w tegorocznych Warsztatach Naukowych „Lato z Helem”.
Wszystkim prelegentom konferencji życzymy udanych wystąpień.
Przedsięwzięcie pn.: ”Energia i Klimat – Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Wpływie Energetyki na Klimat” uzyskało dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 135 000 zł. Pomysłodawcą i kierownikiem projektu jest dr inż. Magdalena Knapkiewicz. Więcej informacji na stronie Konkursu: www.energia-i-klimat.pl
Żel fizyczny utworzony przez żelator methyl-4,6-O-(p-nitrobenzylidene)-α-D-glukopyranozę z butanolem w stężeniu 2%, obraz z polaryzacyjnego mikroskopu optycznego
Informacje o plikach cookie
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...